Wspinaczka wielowyciągowa lub wspinaczka na „wędkę” w terenie nie posiadających stanowiska gotowego, wymaga budowy odpowiedniego stanowiska, które zabezpieczy wspinacza przed likwidacją całej asekuracji. Pierwsza zasada: stanowisko ma być atomowe!

Jak zbudować stanowisko i jaki jego rodzaj należy zastosować? To zależy od terenu i rodzaju punktów, do jakich zamocujemy punkty stanowiskowe. Krótko mówiąc, mając dwa ringi lub ring i spit jesteśmy zmuszeni zmienić jego rodzaj. Na dodatek teren może wymusić zmianę kierunku obciążenia podczas wspinaczki.  Jakość skały i punktów będzie decydowała i jego doborze np. kruszyzna. 

Podstawowe 3 rodzaje stanowisk to samonastawne, motylek i pajączek. Najczęściej wybierane i budowane z powodu prostoty i skuteczności. Można też rozważać równoległe lub angielskie (z liny), ale do tego i tak trzeba odbyć zaawansowane szkolenie. Dlatego skupimy się na trzech podstawowych stanowiskach, realnych do nauki i użycia przez osoby początkujące. 

Podstawowym jest stanowisko samonastawne.

Szybkie, bezpieczne, nie wymagające przewidywania kierunku obciążenia. Pierwszą wadą jest to, że musimy mieć dwa punkty tego samego rodzaju np. dwa spity lub ringi. Przy opcji ring i spit nie należy budować tegoż stanowiska. Druga wadą jest mała odległość między punktami lub odpowiednio długa pętla. Jeśli ringi (lub dwa spity) znajdują się daleko (szeroko) od siebie, a nasza pętla jest bardzo krótka, możemy doprowadzić do sytuacji, w której każdy z punktów będzie „utrzymywał” ponad 100% ciężaru, jaki na nim powiesimy. Jest to sytuacja absurdalna, ponieważ teoretycznie obciążenie powinno być 50% na każdym punkcie. Oczywiście to teoria, bo obciążenie się zmienia. Kolejną rzeczą jest stosowanie tego stanowiska w terenie bezpiecznym (nie kruchym). W praktyce stanowisko to najlepiej stosować na drogach sportowych i „czystych” tj. przygotowanych przez ekiperów i chodzonych drogach. 

Motylek

Bardziej skomplikowane, ale za to bezpieczne stanowisko. Nie jest limitowane rodzajem punktów, kruszyzną etc. Niestety także wymaga odpowiedniej długości pętli (60cm może, ale nie musi starczyć), ale za to jednej (tak jak samonastawne).Zastosowana kluczka minimalizuje udar jaki powstałby w przypadku utraty jednego z dwóch punktów, na drugim (pozostałym w całości). Wadą jest, że po zaciśnięciu kluczki tracimy samonastawność (tam gdzie je ustawimy raz – pozostaje do przebudowy, czyli ukończenia wyciągu przez partnerów).

Pajączek

Pancerne stanowisko. Posiada wszystkie zalety i wady motylka, ale jest mocniejsze. Niestety wymaga użycia dwóch pętli, zazwyczaj dłuższych (wg mnie w praktyce min. 80cm). Zaletą jest jego wytrzymałość w przypadku kruszyzny (spadający kamień). Na dodatek nie trzeba równać końcówek (to porównanie do stanowiska równoległego, z którym trzeba się bawić z równaniem obu pętli).

Niedługo opis budowy 3 stanowisk… strona w budowie.