Dufourspitze (wł. Punta Dufour) 4634 m n.p.m to najwyższy szczyt Szwajcarii, najwyższy szczyt w masywie Monte Rosa, położony w Alpach Pennińskich, trzeci najwyższy szczyt Europy. Leży w szwajcarskim kantonie Valais, blisko granicy z Włochami. Jest to trzeci co do wysokości szczyt Alp (po Mont Blanc, Mont Blanc de Courmayeur, trzeci najwyższy szczyt Europy, jeśli nie uznaje się Kaukazu jako szczytu europejskiego. Nazwa („szczyt Dufour”) została nadana na cześć szwajcarskiego kartografa Guillaume Henry Dufour’a.

Szkolenie połączone z wejściem na Dufourspitze jest bardzo dobrym treningiem technicznym, kondycyjnym i taktycznym przed zdobywaniem wyższych szczytów w Himalajach. Wyprawa rozpoczyna wejście lub wjazd kolejką torową, słynnym tramwajem Gornergrat Bahn z Zermatt do stacji Rotten Boden, dalej przez lodowiec Grenz podejście do schroniska Monterosa 2795. Droga technicznie oceniana jest na stopień PD+ (PD = fr. peu difficile – średnio trudna).

Trudności techniczne dochodzą do II+ i wymagają asekuracji oraz umiejętności z zakresu turystyki kwalifikowanej, górskiej.

Droga wymaga dobrej aklimatyzacji przed wejściem, jest bardzo długa i wymagająca kondycyjnie. Zagrożeniem są szczeliny, które na szczęście zazwyczaj widać z daleka. Wyprawa jest jedną z piękniejszych tur alpejskich. Widoki zapierają dech na całej trasie. Za plecami co jakiś czas widać w tle pięknego jęzora lodowca Grenz górę idealną – Matterhorn. Tura wymaga wcześniejszej weryfikacji umiejętności uczestników, zwłaszcza poruszania się po lodowcu i terenie mikstowym, który jest bardzo wymagający na ostatnim odcinku pod szczytem.

Zjazd
Piękny szeroki stok poniżej grani szczytowej to nagroda za trudy wchodzenia. Uważając na szczeliny można mieć niezapomniane wrażenia ze zjazdu. Panorama na Matterhorn i szum desek na śniegu … poezja !

Osobiście uważam tą turę za jedną z najpiękniejszych skiturowych zimowych w Alpach.

Przebieg szkolenia i wejścia na szczyt wedle dni:
1. Wyjazd z Krakowa i przyjazd na camping
2. Kolejka do schroniska
3. Wyjście na szczyt i zjazd
4. Powrót campingu
5. Powrót do Polski
Parking i baza wypadowa w wiosce poniżej Zermatt, miejscowość Randa, camping.
Wymagany sprzęt: sprzęt skialpinistyczny: buty, narty, kije, gogle, foki, raki automatyczne, kask, uprząż, pieps, sonda, łopatka, 4 karabinki hms, przyrząd zjazdowy, bloczek, repsznur, gogle, ubranie alpejskie, śpiwór zimowy, plecak 45+10 l, czekan skitourowy, namiot campingowy, zestaw do gotowania.

Piesza wersja wyglądałaby tak:

Przebieg szkolenia i wejścia na szczyt wedle dni:
1. wyjazd z Krakowa
2. przyjazd popołudniu na camping
3. Dzień odpoczynku na campingu i lekki rozruch wspinaczkowy
4. aklimatyzacja w Rejonie Matterhornu lub Breithorn
5. odpoczynek i nawadnianie
6. wyjazd kolejką i 8 godzin marszu do schroniska Monterosa hutte, nocleg
7. aklimatyzacja i odpoczynek w schronisku
8. nocleg, 1:30 w nocy wyjście na szczyt i zejście do schroniska
9. nocleg i zejście do zermatt i spanie na campingu
10. w południe powrót
11. rano przyjazd do Polski
12.dzień zapasowy
Dlatego narty dają taką dużą przewagę w turystyce zimowej 🙂

Sławomir Bączek, Szkoła wspinania Cumbre