Za wikipedią: Skialpinizm jest to połączenie wspinaczki zimowej, wędrówki na nartach oraz zjazdu narciarskiego w terenie górskim, o znacznym stopniu nachylenia i dużych niebezpieczeństwach obiektywnych. Skialpinizm jest połączeniem trzech elementów: podchodzenia, wspinaczki i zjazdu, czym różni się on od dziedzin pokrewnych, jak skitouring lub zjazdy ekstremalne (skitourowiec porusza się w terenie nie wymagającym wspinaczki itp.). 


Organizujemy kursy skialpinizmu przez cały rokskialpinizm

Prowadzimy szkolenia weekendowe oraz jedno  i dwutygodniowe długie pełne szkolenia w Alpach oraz w Tatrach. Latem działamy w alpach, gdyż śniegu tam nigdy nie brakuje. Skialpinizm to połączenie turystyki zimowej, wspinaczki i narciarstwa wysokogórskiego. Zajęcia prowadzone są przez instruktorów posiadających międzynarodowe uprawnienia do szkolenia z zakresu narciarstwa wysokogórskiego i  skialpinizmu.

Skrócony opis programu szkolenia

Techniki podchodzenia w nartach skitourowych, techniki zjazdu w nartach skitourowych, techniki turystyki kwalifikowanej i wykorzystanie ich w skialpiniźmie, przechodzenie z trybu marsz w rakach do zjazdu i odwrotnie w ciężkim terenie, pokonywanie lodowca, asekuracja lotna, zakładanie przelotów stanowisk zimowych, szkolenie lawinowe przy użyciu ABC, ratowanie poszkodowanego ze szczeliny, ratowanie poszkodowanego ze stoku, pierwsza pomoc, zjazd na linie, wchodzenie po linie, asekuracja z góry i z dołu z przyrządu lub karabinka, orientacja w terenie, markowanie śladu na lodowcu, biwak zimowy (rozkładanie i technika przetrwania nocy), biwak awaryjny w górach, żywienie, dobór ubioru i techniki pakowania się w górach ( te wykłady odbędą się przed wyjazdem w kraju).

Szkolenie jest bardzo obszerne, ale mamy doświadczenie w prowadzeniu takich szkoleń i przerobimy cały program jeśli tylko pogoda dopisze. Jeśli grupa będize mało doświadczona, szczyt pozostanie w sferze marzeń. Nie zabieramy w wysokie góry osób nie przygotowanych do życia w tym środowisku. Potem dochodzi do wypadków. Bardzo prosimy przy zgłoszeniach opisać krótko Wasze doświadczenie górskie.  Wymagania minimalne: Ubezpieczenie OEAV, sprzęt skitourowy, śpiwór zimowy, karimata zimowa, ubranie górskie zimowe, buty zimowe z możliwością podpięcia raków automatycznych, raki automaty, czekan, kask, doświadczenie turystyczne w Tatrach, podstawowe techniki narciarskie. Dodatkowy sprzęt można u nas wypożyczyć np. przyrządy zjazdowe, karabinki itp.

Kurs dla początkujących

podzielony jest na trzy turnusy po trwa 2 dni (sobota-niedziela). Pierwszy turnus obejmuje naukę poruszania się zimą w terenie górskim, obsługę sprzętu alpinistycznego i narciarskiego, umiejętności poruszania się na nartach i zjazdu poza trasą. Drugi turnus to ćwiczenia ze sprzętem alpinistycznym i zestawem lawinowym. Trzeci turnus to nauka podstaw wspinaczki zimowej (drytooling i wspinaczka lodowa). Kurs kończy się wejściem i zjazdem z ambitnej tury skitourowej, dostosowanej do poziomu uczestników oraz pokonaniem ubezpieczonej zimowej drogi wspinaczkowej. skialpinizm

Organizujemy także pełne szkolenie ze Skialpinizmu, które trwa 7 dni. Obejmuje pełny zakres wiedzy z dziedziny turystyki zimowej, alpinizmu i skialpinizmu (techniki te nieuchronnie przeplatają się podczas działalności górskiej). Zajęcia odbywają się w Alpach przez cały rok (jeśli tylko są odpowiednie warunki). Podczas kursu wchodzimy na jeden z wyższych szczytów, zazwyczaj cztero-tysięcznik danego rejonu w ramach egzaminu z poruszania się w terenie górskim.

Zaleca się odbycie kursu lawinowego przed rozpoczęciem kursu skialpinistycznego. W przeciwnym razie trzeba będzie go odbyć za dodatkową opłatą na kursie w oddzielnym module (turnusie). O kursie lawinowym możesz przeczytać tutaj: http://www.cumbre.pl/kursy-wspinaczkowe/kurs-lawinowy.html. Sprzęt wspinaczkowy, zestaw lawinowy i narciarski można wypożyczyć w Szkole wspinania Cumbre.pl na cały weekend. Należy zgłaszać chęć wypożyczenia sprzętu tydzień wcześniej, żeby nie zabrakło go w wypożyczalni. Wspinaczka zimowa odbywa się w ubezpieczonym terenie. Zjazd na nartach odbywa się w terenie wydzielonym do uprawiania turystyki zimowej i skialpinizmu w Tatrach polskich, słowackich. Nocleg w schroniskach Tatr słowackich. Nie potrzeba urlopu, ćwicz w weekendy!

Gdzie szkolimy

Szkolenia odbywają się we włoskich  Dolomitach, francuskich, austriackich oraz szwajcarskich Alpach. Do odbycia kursu potrzebne są umiejętności jazdy na nartach na poziomie średnio zaawansowanym. Jeśli ktoś nie umie zjeżdżać na zwykłych nartach lub skitourowych, to ten kurs nie jest odpowiednią ofertą. Szkolenia narciarskie odbywają się w innych terminach.

Co musisz umieć wspinaczka lodowa

Szkolenie wymaga podstawowego obycia z ekspozycją i kondycji na poziomie dobrego turysty tatrzańskiego. Jest to wspaniała zabawa, wstęp do zaawansowanych tur  czy wypraw górskich. Jeśli nie macie sprzętu, można go wypożyczyć. Trzeba jednak pamiętać, że wynajem to kilka złotych i może na dłuższy okres kupić chociaż część sprzętu.

Sprzęt potrzebny do szkolenia

Pieps, sona, łopata (lawinowe ABC), narty, buty skitourowe, raki, kije teleskopowe, czekan, uprząż, karabinki 4 hms, dwie pętle 120 cm, przyrząd asekuracyjny koniecznie: atc guide, reverso 3 lub reverso 4. Inne mogą być po uzgodnieniu z instruktorem, ale te są najlepsze. Najlepiej, jeśli zespół będzie miał w miarę podobny rodzaj sprzętu.

Mile widzianym czekanem będzie dziabka z młotkiem. Stara poczciwa łopatka w dobie raków ma mniejsze zastosowanie, przynajmniej do szkolenia, a hamujemy i tak drugą stroną czekana. Konieczne będzie wykupienie ubezpieczenia na czas szkolenia. Osobiście polecam OEAV, które nie tylko nas zabezpiecza finansowo, ale respektowane jest w wielu schroniskach, upoważniając nas do zniżek.

Bardzo ważnym elementem jest posiadanie odpowiedniej czołówki, która potrafi wygenerować wystarczająco mocne światło, bo zjechać w ciemności. Góry płatają różne figle i lepiej mieć jak najlepsze światło. Raki oczywiście automatyczne, dopasowane do skorup skitourowych. Czekan lekki, najlepiej z możliwością wpięcia karabinka w podstawę głowicy. Uprząż najlepiej Petzl’a, model Adjama lub lżejsza, skitourowa, choć ja jestem zwolennikiem tej pierwszej. Wady i zalety omówimy na wykładzie. Adjamę da się założyć bez problemu w butach, nawet w nartach.

Plecak skitourowy powinien mieć  wymiary umożliwiające wspinaczkę, zjazd, podejście w nartach, wygodne podchodzenie i patrzenie do góry w kasku.Nie zabieramy zbyt dużego plecaka, bo wtedy na pewno zabierzemy za dużo rzeczy. 40 /50 l wystarcza nawet na ambitne wyprawy narciarskie. Polecam plecaki modułowe (np. Dynafit Baltoro 42l). Można go złożyć na 3 części i korzystać w danym dniu z tej, która jest optymalna dla ilości sprzętu i prowiantu. Jest dość delikatny, ale lekki. Bardzo ciekawe jest jego pakowanie i trzeba się przyzwyczaić do nowatorskiego podziału komór. Nie przemaka zimą i miałem okazję przetestować. Jedyne co jest nietrwałe, to klamerka łącząca oba ramiona (ta przy klatce piersiowej). Urwaną wymieniono na nową w Dynafit.

Do picia nie zabieramy Camelback’a, chyba że mamy osłonki przeciw zamarzaniu i kiedyś je testowaliście. Mnie się to nie sprawdza na dużej wysokości zimą i korzystam tylko latem! Plecaki skitourowe często mają uchwyt na bidon i to już się lepiej sprawdza, choć najlepszym wyborem jest termos.

drabinka skialpinizmWybór karabinków i ich kolory pozostawiam Wam. Proszę tylko, by były to karabinki o dużym prześwicie i koniecznie zakręcane tzw. HMS. Nie polecam Mammut Bionic i innych karabinków w dziwnie profilowanym zakręcaniem, w tym twist locków. Zakrętka powinna mieć prosty kształt, dający szansę na dobry chwyt i odkręcenie go na mrozie.

Pętle proszę kupić 120 cm. Skrócić ją można zawsze, a pętli 60 cm nie wydłużymy.Nie jest to ciężkie, a 120 cm będą bardziej uniwersalne. Dyneema czy poliamid – w ski-alpiniźmie lepsze te pierwsze, zwłaszcza przy wymiarach plecaka 40 l. Kask skitourowy można wybrać dowolny, część posiada także mocowanie do kamerek, gogli itp. Każdy w sklepie będzie miał potrzebne atesty. Osobiście używam Head albo czasami wspinaczkowego Petzl Elios.

Narty powinny mieć ostre krawędzie, serwisowane przed sezonem, nasmarowane, z dopasowanymi fokami. Polecam lekkie narty dla narciarzy dobrze radzących sobie na lodzie. Dla reszty lekka narta będzie koszmarnie się prowadzić na krawędzi lub wcale. Lekka narta sprawdza się na długich podejściach. Mniej się też zmęczymy.

Wiązania w sklepach są co raz bardziej wymyślne. Nie ma sensu tutaj robić testów sprzętu. Nie mam nic wspólnego z firmą Dynafit, ale właśnie te bym wybrał. Modele Vertical, Radical są bardzo dobre. Dla ludzi o większej masie Verticale, dla lżejszych Radicale. Te drugie mają wygodniejszy sposób przepinania poziomu nachylenia tyłu przy podchodzeniu. Pierwsze są trwalsze.

Kije muszą być teleskopowe, składane, mocne, lekkie, drogie, z dużymi talerzykami. System składania dowolny. Bardzo dużą ofertę ma firma Black Diamond.

Palnik wystarczy MSR Rocket, popularny w Alpach, dobrze się sprawdza na wietrze jak na palnik za 100 pln. Do tego menażka, najlepiej z osłoną przeciwwietrzną.  Do tego składane sztućce i butelka aluminiowa 1l. Jej przydatność podczas biwaku będzie nieoceniona. Dobrze też kupić sobie nóż. Lekki i najlepiej z opcją przymocowania go do uprzęży.

skitouringUbranie

Ubranie lekkie, softshell, gore-tex oraz primaloft to tkaniny wiarygodne. W inne nie wierzę. Wyjątkiem jest puch podczas biwakowania. Śpiwór puchowy to doskonały wybór na noc w namiocie, minimum 800 gr. Polecam wyroby Małachowski. Tani, trwały i dobry.

Namioty poznacie na kursie. Jeśli ktoś chce koniecznie kupić, polecam Marabut’a Komodo Plus XL z dowolnym wyborem liczby osób (2,3). Różnica będzie w wadze, pojemności, komforcie cieplnym i cyrkulacji powietrza (wymianie gazowej)

Rękawiczki trzeba kupić ciepłe na mróz (primaloft), drugie cienkie do podchodzenia (skitourowe), trzecie polarowe do spania lub jako awaryjne. To podstawowe informacje o sprzęcie, dlatego dokładne wytyczne na temat sprzętu przekażę zainteresowanym przed kursem. Sprzęt wciąż się zmienia,  jest ulepszany i modernizowany. Dlatego za rok może być inny, lepszy wybór. Wystarczy porównać narciarzy ze zdjęcia obok i widać jaki milowy krok poczyniły firmy produkujące sprzęt. Osoby zainteresowane mogą kontaktować się z nami już we wrześniu, gdy będziemy uzgadniali szczegóły i kompletowali grupę. Jeśli będą warunki w Tatrach lub Gorcach, przed wyjazdem będzie można sprawdzić swoje umiejętności. Zapraszamy na szkolenia!

Terminy szkoleń

Działamy cały rok. Pamiętajcie, że śnieg zawsze gdzieś jest, a Tatry to nie jedyne góry.

Zapisy

[contact-form-7 id=”11686″ title=”Zapisz się na szkolenie

Sławomir Bączek

Instruktor Skialpinizmu, Narciarstwa Wysokogórskiego, Narciarstwa Alpejskiego, Wspinaczki